Перейти до вмісту
Національний банк затвердив методологію стрес-тестування банків у 2025 році

Національний банк затвердив методологію стрес-тестування банків у 2025 році

Національний банк затвердив методологію стрес-тестування банків у 2025 році, яке розпочинається в червні.

Нагадаємо, стрес-тестування –  це один із етапів оцінки стійкості банків. Цього року стрес-тестування пройде 21 банк, на які припадає понад 90% активів банківської системи.

У 2025 році Національний банк відновлює стрес-тестування банків із використанням несприятливого сценарію. Попередня оцінка стійкості банків у 2023 році передбачала лише розрахунок показників діяльності на наступні три роки за базовим макроекономічним сценарієм на основі макроекономічного прогнозу Національного банку.

Подальше пристосування банків до умов воєнного стану, нарощення активності та обсягів балансів вимагає повнішої оцінки ризиків. Стрес-тестування за несприятливим сценарієм дасть змогу визначити стійкість банків до можливих несприятливих подій у майбутньому.

Несприятливий сценарій Національного банку для стрес-тестування відображає гіпотетичну достатньо глибоку та затяжну кризу. В основі припущень про глибину кризи покладено досвід стрес-тестування банків у ЄС. Зокрема, в перший рік несприятливого макроекономічного сценарію припускається зниження ВВП на -3,1%. Із іншими припущеннями про зміни макроекономічних показників для стрес-тестування у 2025 році можна ознайомитися за посиланням.

Прогнозний горизонт стрес-тестування традиційно становитиме три роки. Баланс банків буде статичним у прогнозному періоді: структура та обсяги активів не змінюватимуться (за винятком змін виключно внаслідок дії ризиків та курсових переоцінок). 

Також уже традиційно стрес-тест припускатиме реалізацію кредитного та ринкового (процентного й валютного) ризиків.

  • Кредитний ризик виникає внаслідок погіршення якості кредитів. Параметри погіршення якості визначаються для кредитів великих корпоративних боржників індивідуально та для інших кредитів на портфельній основі.
  • Процентний ризик у несприятливому сценарії реалізується через незмінність ставок за активами та зростання вартості зобов'язань.
  • Валютний ризик реалізується через переоцінку відкритої валютної позиції внаслідок девальвації, зміну компоненти валютного ризику у складі ринкового ризику, а також опосередковано через кредитний та процентний ризики.

Додатково Національний банк у несприятливому сценарії також передбачив вплив на капітал банків реалізації операційного ризику.  

За результатами стрес-тестування для банків буде визначено необхідні рівні достатності нормативів капіталу, що дасть змогу убезпечити їх від порушення нормативних вимог та настання неплатоспроможності навіть за кризових умов.

Якщо розраховані необхідні рівні достатності капіталу банку виявляться вищими, ніж нормативні значення показників, банку потрібно буде скласти програму капіталізації / реструктуризації. Виконання програми має забезпечити досягнення / дотримання встановлених необхідних рівнів достатності капіталу.

Інформація про результати оцінки стійкості буде оприлюднена в розрізі банків наприкінці року.

Підходи до стрес-тестування банків визначено рішенням Правління Національного банку України від 06 травня 2025 року № 156-рш "Про внесення змін до Технічного завдання для здійснення оцінки стійкості банків і банківської системи України у 2025 році", яке набрало чинності в день його ухвалення.

Довідково

Регулярна оцінка стійкості банків в Україні здійснювалася з 2018 року щорічно, за винятком 2020 та 2022 років, коли оцінка не проводилася через коронакризу та повномасштабне вторгнення. Після перерви оцінка була поновлена у 2023 році станом на 01 квітня, але з низкою особливостей. За результатами цієї оцінки більшість банків в Україні мали достатній капітал, а банківська система загалом – високий запас міцності, водночас окремі банки виконують погоджені з НБУ програми капіталізації / реструктуризації. Нова оцінка у 2024 році не здійснювалася, адже попередні результати залишалися актуальними. 

Наведені у рішенні Правління Національного банку від 06 травня 2025 року № 156-рш показники, зокрема валютного курсу, не є прогнозом Національного банку. Це лише припущення в межах сценаріїв стрес-тестування.

 

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини