Перейти до вмісту

Впровадження cуптех та регтех

Про впровадження суптех (SupTech) та регтех (RegTech)

Розвиток технологій на фінансовому ринку є незмінним світовим трендом, оскільки кардинально змінюються як внутрішні процеси фінансових установ, так і споживча поведінка їхніх клієнтів. Поява нових фінансових послуг, збільшення складності та швидкості операцій піднаглядних суб’єктів та їх клієнтів, зростання обсягу даних, посилення нормативних вимог регуляторів зумовили виникнення та посилюють актуальність розвитку таких напрямів, як регуляторні технології (далі – регтех, англ. RegTech) і наглядові технології (далі – суптех, англ. SupTech).

Регулятори, зокрема і Національний банк, переконані, що одночасне сприяння розвитку суптеху та регтеху має ґрунтуватися на взаємодії та постійній комунікації й співпраці регулятора з піднаглядними суб’єктами і регтех-компаніями. Адже це – необхідна передумова формування єдиного бачення щодо використання суптеху та регтеху, визначення їхньої ролі та пріоритетності в реалізації цих технологій.

Для цього в Стратегії Національного банку та Стратегії розвитку фінансового сектору України  передбачено, зокрема, реалізацію стратегічного заходу «Посилення співпраці з учасниками ринку в напрямі розвитку регтеху в Україні». У межах цього заходу ми зосереджуємо свою увагу на сприянні розвитку регуляторних технологій та насамперед актуалізуємо позицію регулятора щодо ключових питань використання та розвитку регтеху в Зеленій книзі.

Загальний огляд Зеленої книги з розвитку регуляторних технологій на фінансовому ринку України

Цим документом Національний банк має на меті заявити учасникам регтех-ринку про бачення щодо розвитку регуляторних технологій в Україні та наголосити на важливості належної оцінки впровадження таких технологій фінансовими установами.

В основі нашого цільового бачення розвитку регтеху на фінансовому ринку України – активна системна співпраця між основними гравцями ринку, де:

  • основна роль у банків, учасників ринку небанківських фінансових послуг як основних вигодонабувачів ефектів від упровадження регтеху у формі оптимізованих процесів комплаєнсу;
  • така ж визначальна роль у постачальників регтех-рішень для власних комерційних інтересів;
  • стимулююча роль у регулятора. Національний банк готовий уживати заходів для забезпечення можливості розвитку регтех-рішень на фінансовому ринку України з урахуванням визначених стратегічних цілей та реалізації функції із забезпечення фінансової стабільності.

Загалом розвиток регтеху допоможе підвищити стійкість, контрольованість та конкурентоспроможність фінансового сектору та забезпечити споживачам фінансових послуг якіснішу взаємодію, доступніші продукти та кращу захищеність.

Надати пропозиції

Національний банк зацікавлений в активному залученні експертного кола для обговорення бачення, викладеного в Зеленій книзі, та запрошує всіх зацікавлених учасників ринку ознайомитися з публікацією і залишити коментарі та пропозиції, надіславши лист на адресу електронної пошти: [email protected].

Також запрошуємо учасників ринку та усіх зацікавлених осіб брати активну участь у заходах та комунікаціях щодо регтеху, що проводитиме регулятор. Зокрема, сподіваємося на їх залучення до наших найближчих активностей: дослідження поточного стану розвитку та напрацювання дорожньої карти.

Розраховуємо на вашу проактивну роль у розвитку регтех-рішень!